Select a category Close

Зв’яжіться з нами

Ми надамо вам статистику про кількість потрібних вам розробників в Польщі, Румунії, Україні та їхні середні зарплати. Під час спілкування ми також обговоримо очікувані терміни найму і дамо рекомендації з приводу закупівлі обладнання, юридичних вимог, платіжних відомостей і розрахунку заробітної плати програмістів.


Огляд ІТ-індустрії України: прогноз на 2022 рік

17 листопада 2021
9 хв

Протягом останніх кількох років ринок інформаційних технологій України привертає дедалі більшу увагу світової ІТ-громадськості, оскільки зростає та розвивається неймовірними темпами. Нині Україна вважається однією з найкращих європейських країн для ведення технологічного бізнесу, адже надає безкрайні можливості для його розвитку. Щоб зрозуміти з чим пов’язаний такий стрімкий прогрес ІТ-сфери в Україні, я пропоную розглянути головні фактори, що впливають на нього, проаналізувати його поточний стан, а також зробити прогноз розвитку ринку IT на 2022 рік.

 

Українська економіка не пасе задніх у 2021 році

 

2021 рік був не найприємнішим для світової економіки. Більшість країн, Україна не стала винятком, зіштовхнулись з руйнівними наслідками пандемії COVID-19, що звели нанівець усі шанси на швидке відновлення економічної ситуації в світі. Однак, незважаючи на песимістичні прогнози, Україна все ж змогла прорватися крізь корона кризовий морок і навіть продемонструвала вражаючі результати. Так, наприклад, за цей рік ВВП України збільшився на 3,8%, а деякі експерти в галузі економіки стверджують, що наступного року ВВП країни може зрости більш ніж на 4%, що стане рушійною силою для розвитку бізнесу.

 

Згідно з рейтингом Doing Business-2020, за рік Україна піднялася на 7 позицій і тепер посідає 64 місце зі 190 країн. Ця динаміка свідчить про те, що кількість іноземних компаній, які хочуть вести свій бізнес в Україні, стрімко зростає, і це відповідно позитивно впливає на економічний стан країни.

 

На стрімке зростання української економіки також значно впливають її економічні сектори. До трійки провідних галузей країни входять аграрна, металургійна та ІТ-сфера. Згідно з даними Асоціації IT Ukraine, технологічний сектор зробив вагомий внесок в економічне зростання країни, ставши другою галуззю за кількістю експорту послуг (30,3% від загальної кількості). Згідно з прогнозом Beetroot, до 2025 року український IT-ринок зможе отримати за експорт своїх послуг понад 8,4 млрд доларів.

 

Огляд ІТ-ринку України

 

Протягом останніх років ринок інформаційних технологій України набирає значних обертів, зростаючи щорічно на 20%-25%. Беручи до уваги зазначену динаміку, більшість експертів вже назвали цю галузь двигуном усієї української економіки. Відповідно до звіту про український ринок ІТ, з 2013 року внесок цієї галузі у ВВП України збільшився з 1,58% до 8,3% завдяки збільшенню експорту технологічних послуг.

 

Згідно з моїми підрахунками, нині на місцевому ринку функціонує близько 4,000 українських технологічних компаній, які переважно спеціалізуються на розробці й тестуванні програмного забезпечення, підтримці додатків, проведенні технологічних досліджень та розробок. Що стосується типів ІТ-компаній, то в Україні налічується близько 1,702 продуктових та 533 сервісні фірми (останні переважно спеціалізуються на ІТ-аутсорсингу). Окрім значної кількості компаній, Україна також відома своїми прогресивними ІТ-стартапами (станом на сьогодні їх налічується близько 2,000). Серед найбільш відомих можна виокремити Grammarly, People.ai, Readdle, Attendify, MacPaw, Reface, Ajax, Petcube, Restream, Competera та інші. У 2021 році українським стартапам вдалося залучили рекордну кількість інвестицій – понад 571 мільйон доларів, що стало потужним поштовхом для стрімкого розвитку українського ІТ-бізнесу.

 

Згідно з даними журналу Outsourcing Journal, Україна стала країною №1 з ІТ-аутсорсингу в Центральній та Східній Європі, а також увійшла до топ-20 країн у регіоні ЄБСА з офшорингу ІТ-розробки. Тепер Україну розглядають як перспективний технологічний центр із швидко зростаючою ІТ-індустрією, що відповідно привернуло увагу світової ІТ-спільноти, спонукаючи дедалі більше іноземних компаній наймати українських розробників.

 

Варто зазначити, що Україна відома не лише індустрією ІТ-аутсорсингу, а й наданням офшорних послуг із відкриття R&D-центрів. Значна кількість країн зацікавлена в отриманні цих послугах, але все ж постійними клієнтами залишаються компанії зі США та Західної Європи. Серед головних факторів, які приваблюють іноземні фірми на український ІТ-ринок, можна виділити наступні:

 

– велика кількість талановитих IT-фахівців;

– вдале розташування;

– низькі податки (5%) й заробітна плата;

– якісна робота;

– схожість на культурному рівні.

 

 

Ukraine as a Perfect R&D destination укр - Alcor BPO

 

 

В Україні вже успішно відкрили свої R&D-офіси такі технологічні гіганти, як Google, Oracle, Samsung, Amazon, Ericsson, Amadeus та Huawei. Крім того, тут створюють свої офшорні центри розробки не лише іноземні компанії, але й деякі українські стартапи, які базуються за кордоном, щоб оптимізувати робочий процес свого бізнесу. Одним з таких яскравих прикладів є People.ai, українська компанія з розробки програмного забезпечення, яка вирішила відкрити власний R&D-центр в Україні. Цей вирішальний крок забезпечив компанію доступом до великої кількості розробників штучного інтелекту, що дозволило їй розширити основну команду програмістів 25+ новими талантами. Збільшивши свій штат, People.ai змогли досягти неймовірних результатів. Усього за 3 роки вартість цього стартапу зросла з 400 мільйонів доларів до 1,1 мільярда, що зробило People.ai компанією-єдинорогом.

 

Вплив пандемії на український IT-ринок

 

Незважаючи на те, що більшість підприємств постраждали від наслідків пандемії COVID-19, все ж одна галузь не лише не відчула цього негативного впливу, але й навіть змогла отримати користь від цієї несприятливої ситуації – це IT-сфера. Через карантин більшість фірм були змушені перейти у цифровий формат, що суттєво збільшило потребу в ІТ-послугах. У зв’язку з цим, технологічні компанії почали стрімко розширюватись, що підвищило потребу в кваліфікованих програмістах. Зважаючи на ці події, з 2020 року попит на українських фахівців істотно виріс, адже дедалі більше іноземних технологічних компаній наймали їх для розробки свого продукту. Це стало особливо помітним, коли наші клієнти почали активно отримувати інвестиції та виходити на біржі.

 

Одна з таких компаній ThredUP, найбільша онлайн-платформа з продажу секонд-хенд одягу, яка завдяки плідній роботі своєї української команди програмістів не лише змогла пережити корона кризу, а й стала справжньою сенсацією на світовому ринку. ThredUP змогла вийти на ІРО й отримати фінансування у розмірі 168 мільйонів доларів. Більше того, завдяки власному R&D-центру в Україні компанія ефективно розширює свої бізнес-можливості й покращує свій продукт, отримуючи перманентну підтримку з організації діяльності офшорного центру від Alcor.

 

Отже, збільшення індустрії IT-аутсорсингу й обсягів технічних послуг суттєво вплинули на розвиток українського IT-ринку. За даними Національного банку України, в 2021 році обсяг українського IT-експорту став більшим на 20,4%, що призвело до підвищення річного експорту цих послуг до 5 мільярдів доларів.

 

Кваліфікація і зарплати українських ІТ-фахівців

 

Неможливо уявити ІТ-ринок України без його головної складової – технічних талантів. Незважаючи на те, що у всьому світі спостерігається дефіцит ІТ-фахівців, Україна не розділяє цієї проблеми, оскільки тут випускається понад 16,000 програмістів щороку. Згідно з даними BRDO, очікується, що до 2030 цей показник збільшиться до 37,400. Одна з найбільших спільнот розробників в Україні, DOU, заявила, що в Україні зараз працевлаштовано близько 252,000 ІТ-фахівців, 67,000 з яких працюють у топ-50 найбільших українських компаній. Щодо дислокації програмістів, за даними DOU, більшість з них (69%) сконцентрована в таких українських містах як: Київ (42%), Львів (15%) та Харків (12%).

 

Хард і софт скіли українських програмістів

 

Значний попит на українських розробників у світі зумовлений високим рівнем їхньої компетентності, яку фахівці здобувають в університетах. Здобуті глибокі знання й профільні навички дозволяють українським випускникам швидко пристосовуватися до мінливих тенденцій ІТ-ринку. Що стосується мов програмування, то JavaScript вважається найпоширенішою в українській ІТ-спільноті. Останнім часом значну популярність серед технічних фахівців також набирають Java (14,7%), C# (14,3%), Python (12,1%) та TypeScript (6,9%). Українським програмістам надається безліч можливостей для здобуття важливого досвіду у сфері програмування, адже вони перебувають у середовищі, де інформаційні технології постійно розвиваються.

 

 

Окрім технічної компетенції, українські ІТ-фахівці такоже добре володіють англійською мовою. Близько 80% українських розробників знають англійську мову на рівні В1 та В2, що дозволяє їм здійснювати комунікацію з іноземними клієнтами. Більше того, українські розробники надзвичайно працелюбні, цілеспрямовані, організовані, товариські та доброзичливі, що добре позначається на продуктивності їхньої роботи.

 

 

Your Ideal Ukrainian Programmer 7 - Alcor BPO

 

 

Середня заробітна плата українських розробників

 

Згідно з дослідженням рекрутингової команди Alcor, середня заробітна плата українських middle та senior IT-фахівців становить від 3,000 до 7,000 доларів на місяць, що у кілька разів нижче, ніж у США та країнах Європи. Це слугує ще однією причиною, чому технологічні компанії розглядають Україну як перспективне місце для ІТ-офшорингу. Наведена статистика і світове визнання роблять Україну одним із провідних регіонів з офшорингу програмного забезпечення.

 

Прогноз розвитку ІТ-індустрії України на 2022 рік

 

Технологічний ринок України зростає з року в рік. Підтвердженням цього слугує той факт, що експорт українських ІТ-послуг до ЄС збільшився втричі з 2013 року, а прибуток цього сектора склав 5 млрд доларів у 2021 році. Більше того, у 2018 році податки, отримані з наданих ІТ-послуг, поповнили українську скарбницю майже 10 млрд грн, а у 2019 році цей показник виріс на 28,9%. Ці показники щорічно збільшуються в середньому на 27-30%, що дозволяє мені зробити позитивний прогноз на наступний рік.

 

– Державна підтримка

 

Оскільки сфера технологій стала однією із трьох провідних галузей економіки України, уряд вирішив підтримати її розвиток. Тому у проекті Державного бюджету України на 2022 рік планується виділити 11,1 млрд грн на цифровізацію секторів економіки та розвиток ІТ-галузі загалом. Крім того, уряд має намір зосередити свою увагу на розробці інноваційного додатку “Дія” для отримання державних послуг, а також на розвитку кібербезпеки, хмарних систем, фінтех-проектів та захисті інтелектуальної власності в галузі IT-технологій.

 

– Популярність M&A угод

 

Одним із важливих аспектів української ІТ-індустрії є її технічні ресурси. Все більше іноземних компаній виявляють інтерес до України як перспективного місця для розвитку їхнього бізнесу. Деякі з них зацікавлені у відкритті власних R&D-центрів, інші беруть участь у M&A угодах, які стали новим економічним трендом цього року. Укладання такої угоди є вигідним як для клієнтів, так і для українських підприємців. У такому випадку іноземна сторона отримує доступ до послуг талановитих програмістів, а українська отримує нагоду вивести свій бізнес на новий рівень. За оцінками експертів, якщо кількість іноземних компаній, що заходять на український ринок, продовжить зростати, тоді місцевий ІТ-ринок стабільно збільшуватиметься на 22-30% щороку, що також вплине і на збільшення кількості технічних фахівців, яких до 2024 року стане вдвічі більше.

 

– Відмова від аутсорсингу та перехід до власного R&D-центру

 

В світі Україна відома своїми послугами з ІТ-аутсорсингу. Проте останнім часом дедалі більше технологічних компаній відмовляються від аутсорсингу й надають перевагу відкриттю власних R&D-центрів в Україні. Традиційні моделі аутсорсингу й аутстафінгу значно поступаються новій моделі – R&D, яка не тільки надає більше можливостей для зростання бізнесу, але й також має низку інших переваг:

 

– у 2-3 рази дешевше, ніж робота з аутсорсинг-провайдерами;

– власна команда надійних і кваліфікованих розробників;

– захист прав інтелектуальної власності;

– офіс під брендом вашої компанії;

– збереження контролю за розробкою програмного забезпечення.

 

 

Benefits of the R&D Center - Alcor BPO

 

 

BigCommerce – одна з тих компаній, яка вирішила відмовитися від неблагонадійних послуг з ІТ-аутсорсингу та відкрити власний R&D-центр в Україні. Завдяки цьому рішенню компанія змогла найняти власну команду першокласних програмістів та вирости з 5 до 80+ людей в Україні за рік! Завдяки повній юридичній і бухгалтерський підтримці, BigCommerce тепер може зосередитися на розробці свого продукту та забути про операційні турботи.

 

 

Шукаєте нові можливості для бізнесу?

 

Що забезпечує успіх іноземних ІТ-компаній в Україні? Звичайно ж співпраця з перевіреним провайдером операційних послуг. Проте як вибрати надійного партнера? Насамперед, він повинен гарантувати фінансову прозорість і невтручання у вашу розробку програмного забезпечення (гарантія захисту інтелектуальної власності). Зручно, коли провайдер також бере на себе усі операційні послуги, адже таким чином вам не доведеться співпрацювати з декількома агентствами.

 

Alcor – одна з небагатьох українських сервісних компаній, яка надає повний спектр послуг щодо відкриття власного R&D-центру в Україні.

 

Ми займаємося рекрутингом топових програмістів, пошуком затишного офісу для вашої команди, вирішенням бухгалтерських та юридичних питань. Що стосується додаткових послуг, то ми допомагаємо нашим клієнтам з організацією ділових поїздок, плануванням програми опціонів для українських співробітників, просуванням бренду роботодавця та легалізацією іноземних програмістів в Україні. Команда Alcor дбає про своїх клієнтів, і тому одна з наших основних гарантій полягає в тому, що ми обіцяємо найняти 5 розробників за перший місяць, 20 протягом 3 місяців та 100 протягом року. Якщо ми не виконаємо це завдання вчасно, решту фахівців ми працевлаштуємо за власний рахунок. Ми також можемо запевнити вас у прозорості нашого ціноутворення, оскільки ви платите лише за ті послуги, якими користуєтеся (без жодних прихованих комісій).

 

Висновки

 

Згідно зі статистичними даними українського IT-бізнесу, незабаром Україна стане одним із головних технологічних центрів у Європі – з розвиненою ІТ-інфраструктурою та можливостями для розвитку міжнародного бізнесу. Тому дедалі більше іноземних компаній відкривають свої R&D-центри саме в Україні, оскільки тут є велика кількість талановитих розробників, низькі ціни та перспективи для розвитку технологічного бізнесу. Не втрачайте можливості відчути стрімке зростання вашого бізнесу, відкривши власний центр розробки в Україні.

 

5/5 - (5 votes)

FAQ:

Чим Україна приваблює на свій IT-ринок іноземні компанії?

✅ Україна вважається одним із найкращих місць у Європі для відкриття R&D-центрів, оскільки тут є величезна кількість талановитих програмістів (250 тис.), низькі зарплати й податки (5%), країна має зручне розташування, а також вирізняється сумлінним підходом до виконання роботи та культурною схожістю із західними країнами.

Які тренди домінують в ІТ-індустрії України?

✅ Серед найбільш поширених трендів ІТ-індустрії України можна виділити наступні: збільшення кількості розробників, державної підтримки ІТ-галузі та кількості угод M&A.

Як корона криза позначилася на ІТ-індустрії України?

✅ У квітні 2020 року кількість нових ІТ-вакансій на ринку праці в Україні скоротилася на 38%, а загальна кількість вакансій зменшилася вдвічі. Іноземні компанії призупинили процес найму в своїх офшорних центрах і натомість зосередилися на розробці нової бізнес-стратегії. Проте до кінця 2020 року багато продуктових технологічних компаній відновили рекрутинговий процес у своїх R&D-центрах і змогли швидко збільшити свої команди.

Скільки програмістів в Україні?

✅ На сьогоднішній день в Україні налічується понад 250,000 розробників. Щороку українські університети випускають близько 16,000 нових IT-фахівців, і, за прогнозами експертів, до 2030 року ця цифра збільшиться до 37,400.

Які зарплати в українських програмістів?

✅ Середня заробітна плата українських middle IT-фахівців складає від 3,000 до 7,000 доларів на місяць, у той час як середня зарплата senior розробників коливається від 5,000 до 7,000. Технічні тімліди в Україні зазвичай заробляють 6,000-8,500 доларів.

Які компанії вже мають R&D-офіс в Україні?

✅ Багато іноземних технологічних компаній вже отримують гарні результати від роботи їхніх R&D-центрів в Україні, серед яких: Google, Oracle, Samsung, Amazon, Huawei, Wargaming, People, ai, Grammarly, Lyft, Ring, ThredUP, Ledger, BigCommerce та інші .

Які українські стартапи досягли успіху?

✅ Справжньою рушійною силою IT-сектору України є стартапи, кількість яких збільшується з кожним роком. Серед найбільш успішних можна виділити наступні: Grammarly, People.ai, Readdle, Attendify, MacPaw, Awesomic, Petcube, Ajax Systems, Competera, Preply, Restream, Allset та інші.

Зв’яжіться з нами

Ми надамо вам статистику про кількість потрібних вам розробників в Польщі, Румунії, Україні та їхні середні зарплати. Під час спілкування ми також обговоримо очікувані терміни найму і дамо рекомендації з приводу закупівлі обладнання, юридичних вимог, платіжних відомостей і розрахунку заробітної плати програмістів.


Нові статті:

Популярні статті:

Схожі статті:

Have a question?